KREM Z BROKUŁÓW Z MAŁYM CO NIECO

DSC09052
Wczesną wiosną przyjemnie zjada się wszystko, co zielone. Dlatego to najlepsza pora na krem z brokułów. Nie ma jeszcze nowalijek, a brokuły, wiadomo – zdrowe i soczyście zielone (o ile nie zamorduje się ich zbyt długim gotowaniem).

A małe co nieco? To odrobinka czegoś przełamująca delikatny smak tej zupy i kolorystyczny akcent na zielonym tle. Może to być łyżka śmietany i jakaś posiekana zieleninka – dobra opcja dla dzieciaków. A dla dorosłych proponuję odważny kontrast zieleni i czerwieni, i ostry smak, czyli harrisę (kto nie przepada za ostrościami, niech sięga po ajvar)

 

SKŁADNIKI

2 małe lub 1 duży brokuł

3 szklanki wywaru z jarzyn

1 mały kartonik śmietanki 18%  (250 ml)

1 łyżeczka brązowego cukru

sól, pieprz

 

HARRISA

125g papryczek chilli

2-3 duże ząbki czosnku

1 łyżeczki kminku rzymskiego

1 łyżeczka mięty suszonej

1/2 łyżeczki kminku

1/2 łyżeczki kolendry

1/2 łyżeczki soli

1/4 szklanki oliwy z oliwek

 

RECEPTURA

Brokuły umyć, odciąć zdrewniałe łodygi, a miękkie pociąć na kawałki. Wrzucić je jako pierwsze do wywaru z warzyw i gotować przez ok. 5 min. Dopiero teraz dodać podzielone na różyczki górne części naszych brokułów, Gotować 3 – max 5 min, żeby były lekko twardawe i nie straciły pięknej, zielonej barwy.

Wlewamy słodką śmietankę, doprawiamy solą, cukrem i pieprzem. Całość miksujemy.

 

HARRISA

Odciąć ogonki papryczek, przeciąć na połowy, wyjąć nasiona. Następnie moczyć w gorącej wodzie przez 5 min. W tym czasie na suchej patelni prażymy 3 zioła: kminek, kminek rzymski i kolendrę (ok.1-2 min). Wszystkie składniki wrzycamy do miksera i miksujemy, powoli dolewając oliwę. Ma nam wyjść gładka pasta.

 

Harrisę (lub śmietanę, lub ajvar) kładziemy na wierzch kremu z brokułów. Możemy też posypać utartym dojrzałym serem (np. cheddarem).

 

DSC09059

Reklamy