PÓŁKA Z NAJLEPSZYMI KSIĄŻKAMI DLA DZIECI: PIOTRUŚ PAN

peter-pan

 

Ci Anglicy! Niby tacy maniacy kontrolowania uczuć, a jednak to oni napisali największą ilość znakomitych książek dla dzieci, doskonale rozumiejąc dziecinne silne emocje, pragnienia i potrzeby. Może właśnie dlatego, że jako dorośli najbardziej tęsknią do utraconego raju dzieciństwa, gdy jeszcze wolno było im tupać nogami ze złości i śmiać się w niebogłosy?…

 

Ta uwaga o pseudo-psychologiczno-socjologicznym charakterze chyba najbardziej pasuje do “Piotrusia Pana” – książki o chłopcu, który nie chce dorosnąć i jako wieczne dziecko przebywa w magicznej krainie Nibylandii.

Wprawdzie napisał ją Szkot, James M.Barrie, ale większość swojego dorosłego życia związał z Londynem, jego scenami i sławnymi postaciami brytyjskiego życia kulturalnego epoki.

 

article-2164380-13C722A0000005DC-45_634x620

J.M.Barrie i Peter Davies – pierwowzór Piotrusia Pana

“Piotruś Pan” stał się sławny po premierze przedstawienia “Peter Pan, or The Boy Who Wouldn’t Grow Up”, która odbyła się 27 grudnia 1904 r.  George Bernard Shaw napisał w swojej recenzji z przedstawienia, że sztuka jest „ostensibly a holiday entertainment for children but really a play for grown-up people” (z pozoru rozrywką dla dzieci, ale tak naprawdę przedstawieniem dla dorosłych), co raz jeszcze potwierdza moją tezę, że za najlepsze pozycje dla dzieci uważa się te, które w równej mierze podobają się dorosłym. Dopiero 7 lat później historia została wydana w formie książkowej, jako “Peter Pan and Wendy”.

Peter Pan Wendy 02

Jest jeszcze jedna książka autorstwa J.M.Barrie’go o Piotrusiu – “Peter Pan in Kensington Gardens”.  Po sukcesie sztuki wydawcy Barriego zdecydowali się opublikować jako osobną pozycję dwa rozdziały z jego książki dla dorosłych “The Little White Bird”, gdzie Piotruś Pan jest siedmiodniowym maleństwem, które wylatuje za okno pokoju dziecinnego i gdy powraca widzi już inne niemowlę zajmujące jego miejsce. Pozostaje więc w parku z elfami i wróżkami, by już na zawsze wieść życie dziecka.

tumblr_m4r4ffMas71rqinq0o1_400

Reklamy