PÓŁKA Z NAJLEPSZYMI KSIĄŻKAMI DLA DZIECI: MIKOŁAJEK

petit-nicolas

Goscinny i Sempé. Trudno wyobrazić sobie opowieści o Mikołajku bez znakomitych ilustracji Sempego. Seria powstała w latach sześćdziesiątych: Mikołajek (1960) • Rekreacje Mikołajka (1960) • Wakacje Mikołajka (1962) • Mikołajek i inne chłopaki (1963) • Mikołajek ma kłopoty (1964).

Czytana jest do dziś na całym świecie.

Dla dzieci są to po prostu zabawne historyjki o pewnym chłopcu i jego szkolnych kolegach.  Czasy są trochę inne, obyczaje francuskie też, ale emocje i przeżycia łatwo dla dzieciarni zrozumiałe.

copains-390067

Zwłaszcza mali chłopcy dobrze bawią się słuchając o przygodach Mikołajka, dla dziewczynek trochę za dużo tam ciągłych bójek.

images

Dorośli natomiast mają inne źródło radości – bawią się obrazem świata widzianego oczami małego chłopca, bo to Mikołajek jest narratorem wszystkich opowieści. Oglądanie własnych, dorosłych zachowań jego oczyma jest doświadczeniem bardzo interesującym, pouczającym i zabawnym. Także język, jakim posługuje się Mikołajek, jest niewyczerpanym źródłem humoru.

nicholas 2

Książki te nie zapadają głęboko w duszę, bo nie ma w nich miejsca na niesamowite emocje, fantastyczne przygody, a humor po pewnym czasie robi się przewidywalny. Są jak przelotny uśmiech, który rozjaśnia na chwilę ponurość jesiennego popołudnia. Na pewno wzbudzają tęsknotę za niewinnością dzieciństwa. Rozbawiają przesympatycznymi ilustracjami. Przyjemnie czyta się je małym słuchaczom, którzy zawsze wołają:

– Jeszcze jedną historyjkę, proszę!

n-TRADUCTION-PETIT-NICOLAS-large570

Reklamy