POLECANKI: PARA MARA, CZYLI O DWÓCH TAKICH, CO PRÓBUJĄ STRASZYĆ

książka

 

Autorami tego niezwykłego pikczerbuka (przepraszam za słownictwo!) są dwaj tacy, co szurnięty program telewizyjny spróbowali wepchnąć do książki, czyli Jarosław Mikołajewski i Paweł Pawlak… Na dodatek gośćmi programu są słobowidzialny cień i zupełnie niewidzialny odgłos, co w sztuce wizualnej (jaką jest zarówno literatura, jak i telewizja) raczej nie powinno się sprawdzić. A jednak się sprawdza!

Mr. Cienias i Mr. Canaletto to dwa domowe strachy – niestraszne, jak się okazuje. Dzieci po przeczytaniu tej książki powinny zacząć współczuć obu panom i na zawsze przestać się bać dziwacznych odgłosów w domu i wędrujących po ścianach cieni. Ich (Cieniasa i Canaletto) radość ze straszenia jest tak krótka! Cienias znika, jak to cienias, natychmiast po zapaleniu przez mamę światła. A Canaletto… no, cóż, jego los po spotkaniu z Kretem (czy to w płynie, czy w proszku) jest nie do pozazdroszczenia!

książka

 

 

Książka jest wielowarstwowa i wieloznaczeniowa, dlatego mnóstwo radości przyniesie również rodzicom. Odniesienia do kultury “wysokiej” (np. Canaletto), satyra na popularną (telewizja, celebryci i te pe) i zabawy językowe są zgrabnie ze sobą zmiksowane, a absurdalne poczucie humoru autora tekstu (Mikołajewskiego), znajduje godne siebie odbicie w zwariowanych ilustracjach Pawlaka.

Wiedźma Bździnducha jest oczarowana PARĄ, musi tylko wypróbować na małych czytelnikach, którzy żadnych odniesień tworzyć sobie nie potrafią jeszcze, na ile im się ta książka spodoba. Ale przeczucie jej mówi, że spodoba się bardzo. Dam znać jakby co!

 

książka

Reklamy