POLECANKI: SIEDMIU WSPANIAŁYCH

książka

 

Koniecznie trzeba przeczytać! Nowe wersje starych bajek bawią i uczą – tego, co w życiu najważniejsze, czyli miłości… i tego, że nieważne, jak się wygląda, ale co ma się w środku… i że  nie musi być idealnie… i że sława szczęścia nie daje, a tylko robienie tego, co się lubi… a nawet podpowiadają, co robić, gdy jest się małym, słabym koźlątkiem prześladowanym w szkole przez wrednego wilka.

W książce Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel baśniowe wątki przeplatają się ze współczesnymi realiami w sposób dowcipny, zgrabny i inteligentny. Dzięki temu lektura tych bajek to prawdziwa frajda nie tylko dla dzieci, ale i rodziców.

Trudno wybrać, która z opowieści jest najfajniejsza… Pierwsza, “Kopciuszek”, to bardzo realistyczny portret zapracowującej się mamy, której w domowych obowiązkach nikt nie pomaga – ani ukochane córeczki, ani mąż. Na szczęście dzięki dobrej wróżce, przyjaciółce ze studenckich lat, Mama zmienia się nie do poznania – i realizuje swoje dawno zapomniane marzenia.

Potem jest “Siedmiu Wspaniałych”, czyli o koźlątkach i wrednym wilku. O tym, jak strach zamyka usta i sprawia, że nasz prześladowca coraz bardziej się rozzuchwala. I o najważniejszym – że koniecznie trzeba podzielić się z życzliwymi nam osobami swoim kłopotem. Bo gdy nie jesteśmy sami, strach nie jest już taki straszny.

 

książka

 

“Nie dość blada królewna” to współczesna wariacja na temat Królewny Śnieżki. Tutaj w idealnym królestwie, idealna królowa chce mieć idealną córeczkę. Ale córeczka nie jest wcale idealna – jest po prostu sobą; trochę zbyt pulchną i rumianą, zwyczajną dziewczynką. Akceptację znajduje wśród zupełnie nie przejmujących się doskonałością krasnoludków.

W “Trzech obrotnych świnkach” mamy natomiast zabawną zamianę ról – to wilk jest tu postacią sympatyczną, a trzy obrotne świnki-akwizytorzy wykorzystują go i manipulują nim. Przez nie poczciwy wilk wpada w pułapkę rozbuchanego konsumpcjonizmu, który nie tylko nie przynosi mu szczęścia, ale ubezwłasnowolnia. Na szczęście wilk przypomina sobie w końcu, że jest wilkiem i rozgania pazerne towarzystwo.

“Rodzina Żabickich” to historia o rozwodzących się rodzicach, których “miłujący pokój” syn, Oliwer, zawsze, gdy się kłócą, zamienia w żaby. Żeby wrócili do ludzkiej postaci, musi je całować – uczy ich w ten sposób miłości i tego, że nawet jeśli się rozwodzą, to powinni to robić w przyjaźni.

W kolejnej opowieści źle pojęta miłość rodzicielska robi z dziewczynki celebrytkę, sławną nie z powodu jakiegoś talentu, ale… z przepięknych włosów.  Roszpunka zamknięta w Wieży Sławy prowadzi pod okiem kamer, specjalistów od wizerunku i fryzjerów życie nudne i smutne. Pielęgnacja włosów zajmuje jej większość czasu i dopiero złośliwość konkurentki, która obcina jej złote loki, uwalnia ją z wieży i życia, w którym była tylko marionetką.

Ostatnia bajka, “O królewnie, która zasnęła”, czyli współczesna wersja “Śpiącej Królewny”, to opowieść o dziewczynce, która zapadła w śpiączkę. Czuwający miesiącami przy jej łóżku królewscy rodzice kolejno tracą czarodziejskie szale mądrości, cierpliwości i nadziei. Na szczęście została im jeszcze miłość i to dzięki niej królewna wraca do życia.

Książkę “Siedmiu Wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych histrorii” opublikowało, i chwała mu za to, Wydawnictwo Bajka.

 

 

 

Reklamy